Wydarzenie:

  • 00 DNI
  • 00 GODZ
  • 00 MIN
  • 00 SEK
+

Wielkanoc

  • Kościół w Wierszach.
  • +48 (22) 794-16-43

Wielkanoc

Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego oraz wszystkich innych wyznań chrześcijańskich. Uroczystość Wielkiej Nocy upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a więc wydarzenie będące fundamentem całej chrześcijańskiej teologii – zmartwychwstanie stanowi źródło nadziei wszystkich wyznawców Kościoła na życie wieczne i zbawienie. Na sens tego wydarzenia wskazuje święty Paweł, który w liście do Koryntian powiada: „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara”.

Niedziela Wielkanocna to największa uroczystość w Kościele, dlatego kapłani podczas mszy świętych odprawianych w tym dniu mają na sobie białe szaty, symbolizujące radość oraz czystość. We wszystkich kościołach w Niedzielę Wielkanocną odbywa się tak zwana rezurekcja, czyli poranna msza wielkanocna (około godziny 6:00-6:30), podczas której kapłan wynosi Najświętszy Sakrament z grobu Jezusa Chrystusa i ogłasza Jego zmartwychwstanie. Następnie ma miejsce uroczysta procesja dookoła kościoła rozpoczynająca mszę świętą koncelebrowaną.

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że data jego obchodów zmienia się każdego roku. Podstawą do wyznaczenia Wielkanocy są ustalenia Soboru Nicejskiego z 325 roku, zgodnie z którymi uroczystość ta przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W ten sposób obchody tego święta mieszczą się pomiędzy 22 marca – 25 kwietnia. W Kościele prawosławnym datę Wielkanocy wyznacza kalendarz juliański, a nie gregoriański, dlatego nie pokrywa się ono z uroczystościami katolickimi.

W 2014 roku Wielkanoc obchodzona jest zarówno przez katolików, jak i wyznawców prawosławia 20 kwietnia.

Dzień Zmartwychwstania Pańskiego inicjuje liturgiczny okres wielkanocny, w którym pierwsze osiem dni to tak zwana Oktawa Wielkanocy, czyli uroczysty czas trwający do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Cały okres wielkanocny obejmuje natomiast pięćdziesiąt dni – do święta Zesłania Ducha Świętego (tzw. Dnia Pięćdziesiątnicy).

W 2014 roku okres ten przypada pomiędzy 20 kwietnia a 8 czerwca.

W kalendarzu liturgicznym Wielkanoc łączy się z innymi świętami, poprzedza ją bowiem okres Wielkiego Postu (począwszy od Środy Popielcowej), który kończy tak zwane Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota) obchodzone na pamiątkę męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Najważniejsze święta przypadające po Niedzieli Wielkanocnej to z kolei: Święto Bożego Miłosierdzia, Święto Wniebowstąpienia Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego.

Jeśli chodzi o tradycje świąteczne związane z obchodami Wielkanocy, należy wymienić: zwyczaj święcenia pokarmów w sobotę przed Wielkanocą (Wielka Sobota), tradycję przygotowywania kolorowych pisanek, spożywanie świątecznego śniadania przyrządzonego z poświęconej żywności, a także oblewanie wodą panien na wydaniu w Poniedziałek Wielkanocny, czyli tak zwany Śmigus-dyngus.

Istnieją również lokalne obyczaje wielkanocne, takie jak np. Rękawka w Krakowie (we wtorek po Wielkanocy) czy Siuda Baba w okolicach Wieliczki.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

Renowacja misji św. w parafii Wiersze

Piątek, 04,12. „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, Ja was pokrzepię”
Godz. 10.30 Spowiedź dla Dzieci i młodzieży
Godz. 11.00 Msza św. dla Dzieci i Młodzieży
Godz. 16.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź
Godz. 17.00 Msza św. z kazaniem misyjnym

Sobota, 05.12. „Sumienie drogą do zbawienia”
Godz. 9.30 Spowiedź
Godz. 10.00 Msza św. z kazaniem misyjnym – chorzy, starsi
Godz. 16.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź
Godz. 17.00 Msza św. z kazaniem misyjnym

Niedziela, 06.12. „Oddanie Parafii i Rodzin Sercu Pana Jezusa”
Godz. 9.00 Msza św. z kazaniem misyjnym (Oddanie Parafii Sercu P. Jezusa)
Godz. 12.00 Msza św. z kazaniem misyjnym (Oddanie Parafii Sercu P. Jezusa)
W domach rodzinnych oddanie Rodziny Sercu P. Jezusa