Niedziela Palmowa

• Kościół w Wierszach.
  • +48 (22) 794-16-43

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa to kościelne święto ruchome, uzależnione od daty Świąt Wielkanocnych. W Polsce uroczystość ta nie jest dniem wolnym od pracy. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień i wypada dokładnie siedem dni przed Wielkanocą. W tym dniu Kościół wspomina wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia wierni święcą palmy wielkanocne. Święto ma charakter powszechny, obchodzi się je we wszystkich kościołach na świecie.

W 2014 roku katolicy będą celebrować ją 13 kwietnia.

Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła, znanych już w IV wieku, a więc od momentu uznania chrześcijaństwa za oficjalną religię. Źródłem tego święta stało się wydarzenie opisywane przez Ewangelistów – uroczysty wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. Według Biblii, mieszkańcy miasta witali Jezusa z wielką euforią, krzycząc „Hosanna Synowi Dawidowemu” i rzucając gałązki palmowe na drogę w dowód uwielbienia. Na pamiątkę tego wydarzenia przyjął się zwyczaj święcenia w tym dniu ozdobnych palm. Wierni, podobnie jak niegdyś Izraelczycy, również wiwatują na cześć Jezusa.

Ponadto, podobnie jak przybycie Chrystusa do Jerozolimy poprzedzało Jego mękę, tak Niedziela Palmowa rozpoczyna w kalendarzu liturgicznym Wielki Tydzień, czyli okres wspominania najważniejszych wydarzeń związanych z historią zbawienia. W Niedzielę Palmową, zwaną inaczej Niedzielą Męki Pańskiej, podczas sprawowanych mszy świętych kapłani mają na sobie czerwone szaty, symbolizujące przyszłą mękę Chrystusa.

W Polsce w wielu regionach odbywa się w tym dniu konkurs na najpiękniejszą palmę. Szczególnie popularny jest on w Małopolsce (np. w Lipnicy Murowanej i Limanowej). Palmy osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Zdobią je głównie bazie oraz kwiaty i wstążki z bibuły. Do dekoracji palm używa się również gałązek bukszpanu, borowin czy suszonych kwiatów. Poświęcone palmy wieszano w przeszłości pod sufitem, co miało zapewnić szczęście domownikom. Interesująco obchody Niedzieli Palmowej wyglądają w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie inscenizuje się wjazd Chrystusa na osiołku do miasta. Jest to część większego przedstawienia, dokładnie mówiąc – pierwsza scena z Misterium Męki Pańskiej. Kolejne zostają odegrane w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek.

W niektórych powiatach przetrwała również tradycja tak zwanych procesji z Jezuskiem Palmowym. Polegają one na obwożeniu na osiołku figury Chrystusa po wiosce.